מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג Chrome ו- Firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייה
סגירה

שיקום לאחר ניתוח החלפת ירך

ניתוח החלפת מפרק ירך הינו הליך אורתופדי מורכב, וככזה הוא מצריך תקופת שיקום משמעותית, במסגרתה המטופל מחויב לבצע תרגילי שיקום ובכך למצות את פוטנציאל הריפוי. 

על מנת לאפשר לגוף לחזור לתפקוד מלא בזמן הקצר ביותר, במהלך תקופת השיקום המטופל נדרש להפעיל את הגוף מיד לאחר הניתוח, בתרגילי פיזיותרפיה עדינים, ובהדרגה להגדיל את טווח התנועה והעומס על המפרק. תרגול איכותי ורציף - בליווי אנשי מקצוע - יביא לתוצאות שיקום טובות יותר בזמן קצר.

מלבד תרגילי התנועה, הליך השיקום כולל בין היתר הליכה קצובה וטיפוס מדרגות. אלה יביאו להזרמת הדם לאזור המפרק, מה שיסייע לריפוי מהיר יותר ובכך יאפשרו למטופל לחזור לפעילות שגרתית מלאה במהרה.

תקופת השיקום צפויה להתחיל כבר ביממה שאחרי הניתוח, וההוראות והתרגילים המרכיבים את התכנית יועברו למטופל בידי פיזיותרפיסט/ית, ובהנחיית הרופא המנתח.

מטרת השיקום בימים הראשונים:

  • להחזיר את טווחי התנועה למפרק הירך

  • להתרגל להליכה עם המפרק החדש

  • לחזק את שריר הירך

אופן הטיפול

ביצוע תרגילים במשך 20-30 דקות לטיפול , 2-3 פעמים ביום. בשבוע השני לשיקום, בנוסף לתרגילי הפיזיותרפיה, על המטופל לבצע הליכה של עד 30 דקות - לפחות פעם אחת כל יום. כמו כן, קצב השיקום, כמו גם תדירות העזרה לה יזדקק המטופל ממטפל צמוד, תלויים בעבודת ובגוף המנותח עצמו. מטופלים שונים, קצב שונה.

בסרטון הבא ניתן לצפות בתרגילי שיקום לדוגמא, בהמלצת האיגוד האמריקאי למנתחי ברך וירך, אשר אותם יהיה על המטופל לבצע:

חברת Medacta  מייצרת משתלים וטכניקות ניתוחיות שבסיס מחשבתן הוא שיקום קל יותר למטופל.

בניתוחי החלפת מפרק ירך פיתחה החברה ניתוח בגישה קדמית זעיר פולשני (Amis). גישה זו, בניגוד לשיטות אחרות, מאפשרת למנתח להגיע למפרק הירך מבלי לפגוע כלל בשרירים או בעצבים.

ובנוסף מאפשרת לבצע את הניתוח בחתך קטן יותר בעור המטופל. אחרי ניתוח בגישה קדמית זעיר פולשני צפוי השיקום להיות קל ומהיר יותר היות והפגיעה ברקמות הרכות מינימלית. כיוון שיש פגיעה קלה יותר צפוי גם פחות כאב לאחר הניתוח והסיכון לסיבוכים קטן יותר. 

כדי לוודא שהמטופל בטוח בביצוע התרגילים, אנו ממליצים להיוועץ עם הרופא המנתח או הפיזיותרפיסט לפני תחילת הטיפול