מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג Chrome ו- Firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייה
סגירה

שיקום לאחר ניתוח החלפת ברך

ניתוח החלפת מפרק ברך הינו הליך אורתופדי מורכב, וככזה הוא מצריך תקופת שיקום משמעותית, במסגרתה המטופל מחויב לבצע תרגילי שיקום ובכך למצות את פוטנציאל הריפוי. השיקום עשוי להיות שיקום ביתי או שיקום מוסדי, איש איש על פי התאמתו וסביבתו. ככלל, אופציית השיקום הביתי הינה אופציה מועדפת המומלצת כיום לרוב למטופלים המסוגלים לעמוד בה.

על מנת לאפשר לגוף לחזור לתפקוד מלא בזמן הקצר ביותר, במהלך תקופת השיקום המטופל נדרש להפעיל את הגוף מיד לאחר הניתוח, בתרגילי פיזיותרפיה עדינים, ובהדרגה להגדיל את טווח התנועה והעומס על המפרק. תרגול איכותי ורציף - בליווי אנשי מקצוע - יביא לתוצאות שיקום טובות יותר בזמן קצר יותר.

מלבד תרגילי התנועה, הליך השיקום כולל בין היתר הליכה קצובה ועליית מדרגות. אלה יביאו להזרמת הדם לאזור המפרק, מה שבתורו יסייע לריפוי מהיר יותר ובכך יתאפשר למטופל לחזור לפעילות שגרתית מלאה במהרה.

תקופת השיקום צפויה להתחיל כבר ביממה שאחרי הניתוח, וההוראות והתרגילים המרכיבים את התכנית יועברו למטופל בידי פיזיותרפיסט/ית, ובהנחיית הרופא המנתח.

מטרת השיקום בימים הראשונים:

  • להגיע ליישור מלא של הברך

  • להחזיר את טווחי התנועה למפרק הברך

  • להתרגל להליכה עם המפרק החדש

אופן הטיפול

ביצוע תרגילים במשך 20-30 דקות לטיפול , 2-3 פעמים ביום. בשבוע השני לשיקום, בנוסף לתרגילי הפיזיותרפיה, יומלץ לרוב כי המטופל יבצע הליכה של עד 30 דקות - לפחות פעם אחת כל יום. כמו כן, קצב השיקום, כמו גם תדירות העזרה לה יזדקק המטופל ממטפל צמוד, תלויים בעבודת ובגוף המנותח עצמו. מטופלים שונים, קצב שונה.

בסרטון הבא ניתן לצפות בתרגילי שיקום לדוגמא, בהמלצת האיגוד האמריקאי למנתחי ברך וירך, אשר אותם יהיה על המטופל לבצע:

חברת Medacta מייצרת משתלים וטכניקות ניתוחיות שבבסיסן מחשבתה על שיקום קל יותר למטופל. בניתוחי החלפת מפרק ברך פיתחה החברה ניתוח בגישה מותאמת אישית קינמטית (MIKA).

גישה זו, בניגוד לשיטות אחרות, מאפשרת למנתח לשחזר את מפרק הברך למצב הבריא האינדיבידואלי לכל מטופל ומטופל. התאמה אישית זו מאפשרת שיקום קל ומהיר יותר וחזרה זריזה יותר לשגרת היום יום. בנוסף מאפשרת הגישה פגיעה מינימלית ברקמות הרכות. כיוון שיש פגיעה קלה יותר צפוי גם פחות כאב לאחר הניתוח והסיכון הפוטנציאלי לסיבוכים קטן יותר. 

החלפת ברך חלקית (MOTO) – החלפת ברך חלקית היא אחת האופציות שמאפשרות הכי מעט פגיעה ברקמות הברך השונות ושימור מירבי של המבנים הטבעיים של מפרק המטופל. הודות לפגיעה המזערית והימצאות הרצועות הצולבות, השיקום בהתאם עתיד להיות מהיר וקל יותר.

כדי לוודא שהמטופל בטוח בביצוע התרגילים, אנו ממליצים להיוועץ עם הרופא המנתח או הפיזיותרפיסט לפני תחילת הטיפול ובמהלכו.