מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג Chrome ו- Firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייה
סגירה

ניתוח החלפת ברך חלקית / חד מדורית

ניתן לחלק את מפרק הברך לשלושה מדורים עיקריים:

  1. מדור פנימי (החלק המידאלי/פנימי של הברך)

  2. מדור צדדי (החלק הלטרלי/צדדי של הברך)

  3. מדור פטלו-פמורלי (בחלק הקידמי של הברך בין הפיקה לעצם הירך)

אילוסטרציה וצילום RAY-X המדגימים מפרק ברך בריא

בניתוח להחלפת מפרק ברך מלא, מסירים את החלק התחתון של עצם הירך (פמור), כל החלק העליון של עצם השוק (טיביה) ולעיתים של עצם הפיקה (פטלה) כיוון שהסחוס שעטף אותם נפגע ולעיתים בעקבות שחיקה מאסיבית של הסחוס גם חלקי העצם החלו להיפגע.

בשלבים ראשוניים ובמצבי ביניים של המחלה השחיקתית (אוסטאוארטריטיס) לעיתים רק מדור אחד של הברך נפגע ונשחק ולכן רק אחד מחלקי הברך (פנימי או חיצוני) כואב, ברוב הגדול של המקרים זהו המדור הפנימי של הברך.

אילוסטרציה וצילום RAY-X המדגימים פגיעה מבודדת במדור הפנימי

במקרים כאלה, בהם אחד הצדדים תקין לחלוטין ורק צד אחד פגוע ואין כל פגיעה ברצועות הצולבות הנמצאות במפרק כמיצב ראשוני, ניתן לשקול התאמה לניתוח הנקרא "החלפת מפרק ברך חלקית" – PARTIAL KNEE REPLACMENT / UNICONDYLAR KNEE ARTHROPLASTY.

אילוסטרציה של מפרק ברך עם פגיעה חד לשכתית והחלפה חד לשכתית של הברך

בניתוח החלפת ברך חלקית מסירים רק את האיזורים הפגועים בעצם הירך (פמור) ובעצם השוקה (טיביה) ומשמרים את שאר מבני הברך התקינים. בדומה לניתוח החלפת ברך מלאה משתילים רכיבי מתכת ופלסטיק המחליף את התפקיד הסחוס ומאפשר תנועה של משתל הפמור (עצם הירך) על הטיביה (עצם השוקה).

דוגמא למרכיבי המשתל המשמשים להחלפה חד מדורית

החלפת משתל ברך חלקית הינה האופציה הפחות פולשנית והיותר שמרנית עבור מטופל הסובל מארטריטיס הממוקד רק למדור אחד של הברך. היתרונות עבור ניתוח חלקי מוצלח הינן (לעומת החלפה מלאה של הברך):

  • שמירה של יותר עצם טבעית ושימור מבנה אנטומי טבעי ואישי

  • שימור הרצועות ומערכת הרקמות הרכות הטבעית

  • שיקום מהיר יותר המלווה בכאבים פחותים

  • חזרה לשגרת חיים מהירה יותר

  • חתך קטן יותר

  • אובדן דם קטן יותר

  • פוטנציאל לטווח תנועה גדול יותר

כיוון שניתן לבצע את הניתוח רק במידה ואכן רק מדור אחד של הברך פגוע והמדורים האחרים תקינים לחלוטין וכמו כן כל הרקמות הרכות הנמצאות במפרק תקינות לחלוטין אלו הם קריטריונים אשר לא תמיד ניתן לקבוע בוודאות באמצעות צילום X-RAY, לכן, מטופלים אשר עשויים להתאים לניתוח זה עשויים להשלח לסדרת צילומים מקיפה יותר  (צילומי STRESS ) ואף לעיתים לבדיקת MRI.